4 טיפים לעבודה ייעוצית עם הורים

עבודה ישירה עם הורים יכולה להיות מתסכלת או מענגת במיוחד. יועצים רבים בתחילת הייעוץ אף מרגישים פחד ותסכול . זה בהחלט היה המקרה בשבילי. לא רק חשתי מאוימת, אלא אף החזקתי מספר אמונות שליליות על הורים שהשפיעו לרעה על היכולת שלי לעבוד איתם בצורה יעילה.

למרבה המזל, הניסיון עוזר. הצלחתי לפתח עמדות וציפיות חיוביות יותר לגבי ההורים. אני מקווה שהטיפים הבאים יעזרו לך לחוות יותר סיפוק ופחות תסכול בתהליך הייעוץ המקצועי להורים. למידע נוסף בקרו ב- http://natylipman.co.il/

עצה 1: בדומה לייעוץ רב תרבותי, פיתוח מודעות עצמית עוזר. שתי סוגיות של מודעות עצמית הן קריטיות. ראשית, השתקפות עצמית ודיון קולגיאלי יכולים לסייע לכם לזהות עמדות או ציפיות שליליות, סטריאוטיפיות או בלתי מועילות, שאתם עשויים לחוות כנגד ההורים. שנית, חשוב במיוחד לדעת את נקודות ההורות האישיות והמקצועייות שלך … מכיוון שההורים ידחפו אותם ללא ככוונה או אף בכוונה.

לפעמים ההורים אומרים את הדבריםה מעצבנים ביותר. לדוגמה, ההורים אמרו לי:

"היכו אותי בילדותי אך יצאתי בסדר."
"לימדתי את בן ה -6 חודשים שלי לדבר במשפטים שלמים ולהגן על עצמו באמצעות אמנויות לחימה".
"אתה רק יועץ מטומטם שאינו יודע דבר על החיים בעולם האמיתי".
מודעות עצמית יכול לתת לך סיכוי טוב יותר בניהול תגובות מועילות. לעתים קרובות, התגובה הטובה ביותר היא להקשיב מקרוב ולהגיב באמפתיה למשמעות עמוקה יותר או לרגשות. דוגמאות כיצד להגיב על ההצהרות הקודמות של ההורים כוללים:

חשוב לך להכין את הילד שלך לעולם.
אתה לא בטוח שאוכל להתייחס אליך ולמצב שלך.
מתחת להגנתם ועוינותם, ההורים מרגישים בדרך כלל מבודדים ופגיעים. לכן האזנה אמפתית ואקטיבית הינה מאוד חיונית.

עצה 2: הכרת הספרות הפופולארית בנושא הורות יכולה לעזור לך לבסס את אמינותך. רובנו למדנו דרך ספרי לימוד על התפתחות הילד, הפסיכופתולוגיה ומדעי המוח כחלק מההכשרה המקצועית שלנו, אבל הורים נוטים יותר לשאול על ספרי הורים מאשר ספרי לימוד על תיאוריה התפתחותית. הורים יעריכו את זה אם אתם מכירים מונחים מספרי הורות פופולאריים או ספרי הורות קלאסיים. לדוגמה, כאשר הנושא המדובר הוא יריבות בין אחים , מומלץ שתספרו את סיפור הפתיחה של אדל פבר. כך תוכלו בעת ובעונה אחת להיות מעורבים, להראות אמפתיה, הוראה וקביעת אמינות עם ההורים.

עצה 3: זכרו כי אמפתיה וקבלה צריכים להקדים את החינוך. זהו אתגר גדול כי כיועצים, אנחנו יכולים להיות להוטים במיוחד לשתף מידע על הורות חיובית עם הלקוחות. כדי לענות על זה, אתם צריכים לנסות לתרגל – ככל האפשר את התפיסה הרדיקלית. מנטרת קבלה רדיקלית נשמעת בערך כך: "אני מקבל אותך כמוך ומחויב לעזור לך להשתנות לטובה". תרגול קבלה רדיקלית יכול לעזור כי זה מדגיש קבלה כמבשרת לשינוי.

טיפ 4: להיות ישירים, ישרים ושיתופיים. אם הורה שואל אם יש לך ילדים או אם עבדת עם הורים כמוהם, תמיד מומלץץ לענות על השאלה ישירות ובכנות. אין צורך לתרץ, להצדיק או להוכיח את עצמך. לאחר שענית על השאלה בישירות ובכנות, נסו להשוות בעדינות את עצמיכם אל מול הדאגה הבסיסית של ההורה. אתם יכול יםלהגיד משהו כמו: "לא, אין לי ילדים. ואני יכול להבין לגמרי למה אתה שואל. מתחת לשאלה שלך אני שומע דאגה אם אני באמת יכול להבין את המצב שלך, ואם אני יכול לעזור. כל מה שאני יכול לומר הוא שאני מקווה שתיתן לי הזדמנות. כמובן, אתה תהיה השופט הטוב ביותר אם אני מועיל או לא. "

טיפול בשאלות הורה באופן ישיר כמעט תמיד מפיג את דאגות ההורה לגבי הכשירות שלך – לפחות באופן זמני.

באופן דומה, אם אתם לא יודעים את התשובה לשאלה ספציפית הנשקפת על ידי הורה, פשוט הודו בכך. לעתים קרובות יותר, בעיות של ילדים הן לפחות בחלקן מסתוריות. שתפו את הכבוד שלכם למסתורין הזה עם ההורים. בתור יועצים, אתם צריכים להיות שיתופיים עם ההורים כי הם אלה אשר יינסו בפועל את כל הרעיונות שאתם מעלים. בסופו של דבר, הם יקבעו מה עובד ומה לא.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.